Wokół wystaw

W tym rozdziale pakiet dodatkowych propozycji związanych z wystawami cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem". Tytuły (propozycje) wszystkich ekspozycji znajdziecie Państwo w dziale WYSTAWY

logo_kis.jpg

To wyjatkowa oferta, bowiem obejmuje ona całe warsztatowe spektrum połączone z mnóstem zabaw i konkursów.

Przykładowe zajęcia:

12:00 - 12:50 „Akademia tworzenia postaci” (lub zasady tworzenia komiksu od poczatku do finału - krok po kroku) 7-15 osób, wiek 10-15 lat  

Opis: Podczas warsztatów prowadzący artyści zaprezentują tworzenie postaci (proporcje, mimika twarzy, elementy ubioru)/lub zasady tworzenia komiksu krok po kroku - od konceptu do wydania albumu.

13:00 - 13:50 Zabawa dla młodszych i starszych (całych rodzin) „Zrób sobie superbohatera!” ilość osób - czym więcej tym lepiej (minimum 5 osób), wiek bez znaczenia (zabawa dla każdego)

Opis: Interaktywna zabawa z widzami w budowanie herosa, począwszy od mitu i genezy, przez moce, wygląd i modus operandi.

14:00 - 14:50 Warsztaty pt.: „Animacja w komiksie” 7-15 osób, wiek 10-15 lat

Opis: Podczas warsztatów artysta zaprezentuje narrację obrazową (technika narracji komiksowej) oraz opowie w jaki sposób w wyobraźni czytającego powstaje animacja „ukryta” pomiędzy kadrami komiksu.

15:00 - 15:50 Prelekcja na dowolny temat związany z superbohaterami - wyjątkowo modnym tematem (kino, komiks, gry) liczba słuchaczy obojętna, wiek 10-15 lat (i starsi)

16:00 - 16:50 „Bitwa Komiksowa” czym więcej osób tym lepiej (minimum 4 uczestników, maksimum 8, a publiczność bez ograniczenia ilościowego i wiekowego)

Opis: Bitwa Komiksowa to super atrakcja dla każdego, nie tylko miłośnika komiksu. Jest to rodzaj konkursu-zabawy polegającego na rysowaniu na czas na zadany temat. Występuje tu zasada eliminacji - walki w parach i przechodzenie zwycięzcy do następnej rundy. Uczestników ocenia publiczność, a prowadzący tworzy atmosferę sportowej rywalizacji w żartobliwym tonie. Dobra zabawa zarówno dla uczestników i widzów! Dla zwycięzcy super nagroda!

17:00 - 17:50 Konkurs na temat wiedzy komiksowej minimum 4 uczestników, maksymalnie 15, publiczność bez ograniczeń ilości i wieku

Opis: Pytania łatwe i trudne, dobra zabawa dla wszystkich: uczestników i publiczności dopingującej - można zrobić wariant gry jak z "Postaw na milion" lub zasadę "kto pierwszy, ten lepszy". Nagrody!

12:00 - 17:00 Spotkanie z karykaturzystą, który każdemu chętnemu nieodpłatnie (!) wykona satyryczny portret. Karykaturzysta pokaże też tajniki tworzenia karykatur - ewentualnie poprowadzi przez historię satyry i o niej opowie podczas prelekcji. Istnieje wariant kolorowej lekcji na temat lektury szkolnej "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"! Ciekawa analiza komiksu - przyda się jako opracowanie na język polski.

12:00 - 18:00 Giełda komiksowa

Opis: Wielbicieli archiwaliów i nowszych wydań komiksowych zapraszamy na giełdę, gdzie z pewnością będzie szansa na zdobycie cennych woluminów, ale też - jeszcze cenniejszych - oryginalnych plansz komiksowych (m.in. Tytus, Romek i A’Tomek, Kajko i Kokosz, Kudłaczek i Bąbelek). Istnieje możliwość przyniesienia własnych zbiorów: kupno - sprzedaż - wymiana!

Zapraszamy do pytań i rezerwacji. Kontakt

Ciekawym dodatkiem, podkreślającym rangę wernisażu może być prelekcja, wykład lub pogadanka na tematy związane z ekspozycją, zwłaszcza gdy poprowadzi je profesjonalista. Osoby, które polecam, związane są z komiksem na stałe, tworzą na co dzień opracowania naukowe, prowadzą wykłady na uczelniach, są znanymi i cenionymi ekspertami, ale przede wszystkim potrafią zainteresować innych za pomocą sugestywnych, ciekawych i oryginalnych wykładów.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, by wystawę okrasić prelekcją, proszę o tym zasygnalizować podczas rezerwacji danego tytułu ekspozycji. Kontakt

Nasi aktualni prelegenci to m.in.:

Michał Siromski

Niczym prawdziwy superbohater prowadzi podwójne życie: za dnia pracuje jako psycholog pomagając osobom społecznie wykluczonym, zaś w nocy przeobraża się w badacza komiksu. Ma na swoim koncie publikacje w "AQQ", "Zeszytach Komiksowych", "Ziniolu" i "Antologiach referatów Sympozjów Komiksologiczych", „AKT” oraz "Gotham w Deszczu". Od 2004 roku członek redakcji Magazynu KZ. Rzecznik prasowy Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt. Miłośnik dobrych komiksów, dobrych filmów, dobrej muzyki, dobrych gier oraz niedobrych kotów.

Dr Marcin Jaworski

Doktor nauk humanistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współautor pionierskiej wystawy dotyczącej historii komiksu polskiego: Komiks polski 1957–1991 (Toruń 1997). Autor wielu artykułów i książek o komiksie. Monografista twórczości Jerzego Wróblewskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą mechanizmów tworzenia i recepcji tekstów kultury popularnej w kontekście tożsamości jej twórców i odbiorców, społecznego konstruowania obrazu i funkcji sztuki szczególnie w odniesieniu do współczesności (relacje między sztuką a kulturą popularną, funkcje sztuki w świecie ponowoczesnym), a także antropologicznego wymiaru kultury i sztuki.

GALERIA:

t.marciniak.jpg tomasz_marciniak.JPG marciniak_tomasz_prelekcje_1.JPG

marciniak_tomasz_prelekcje_2.JPG marciniak_tomasz_prelekcje_3.JPGpiwonski_jakub_prelekcje.jpg

Jak powstaje komiks, jak się powinno go rysować, czy są jakieś zasady, czy scenariusz komiksu może napisać każdy, co rysownik komiksu powinien umieć, o czym wiedzieć…? Te i inne pytania można zadać (i uzyskać, rzecz jasna, odpowiedzi) naszym artystom podczas warsztatów towarzyszących wystawom. Do każdej z wystaw oferuję takie arcyciekawe spotkanie z rysującymi na żywo (i uczącymi rysować innych) twórcami komiksu. Warsztaty mogą być poprowadzone dla starszych i dla najmłodszych. Komiks, scenariusz, karykatura. Do wyboru, do koloru!

To opcja, którą można zamówić podczas rezerwacji jakiejkolwiek wystawy. Kontakt

Artyści prowadzący warsztaty to wybitni rysownicy. Oto kilka nazwisk:

Edward Lutczyn

Mistrz satyry, jeden ze słynniejszych ilustratorów książek dziecięcych w historii. Pamiętany m.in. z kultowej serii „Poczytaj mi, mamo”. Edward Lutczyn zaprezentuje swój warsztat rysując na żywo i dowiedzie swego poczucia humoru podczas interaktywnego spotkania z publicznością - dziećmi jak i dorosłymi. Warsztaty z jego udziałem zawsze przyciągają tłumy. Zabawa gwarantowana! A po warsztatach będzie okazja do pamiątkowych rysunków od mistrza! Gorąco polecam!

lutczyn_edward_spotkanie_raciborz_1.JPGlutczyn_edward_spotkanie_raciborz_2.JPG lutczyn_edward_spotkanie_raciborz_3.JPG

dwutakt_2016_fotoreportaż_(36).jpg lutczyn_edward_warsztaty_dwutakt_2016.JPG lutczyn_edward_warsztaty_dwutakt_2014.JPG

Piotr Śmiechosław Wojciechowski

Specjalizujący się w warsztatach dla dzieci. Artysta, który jest podporą toruńskiego środowiska komiksowego. Redaktor graficzny oficjalnego czasopisma Asocjacji Komiksu w Toruniu, autor prac wyróżnianych na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Współorganizator Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt.

dwutakt_2016_fotoreportaż_(49).jpg  tytus_wystawa_muzeum_regionalne_w_opocznie_2.JPG  dwutakt_2016_fotoreportaż_(50).jpg  maciejewski_roman_warsztaty_jastrzebie_zdroj_2.JPG

Jarosław Jaro Wojtasiński

Specjalizuje się w karykaturze. Rysownik, a także grafik komputerowy. Pierwsze rysunki satyryczne opublikował w roku 1992 dla Gazety Pomorskiej. Kolejne lata to rysowanie m.in. dla Super Expressu, Gilotyny, Ilustrowanego Kuriera Polskiego, Czasu Torunia, Nie, Twojego Weekendu, Twojego Dobrego Humoru. Wielokrotnie wyróżniany na konkursach w Polsce i na świecie. Autor oprawy graficznej płyty zespołu BIG CYC "Moherowe Berety". Rysunki autora na swojej stronie umieszcza także portal Joe Monster. Trafił do "Leksykonu polskich artystów karykatury".

warsztaty_psspwb_dwutakt_2014_1.jpg warsztaty_psspwb_dwutakt_2014_2.jpg

Wśród oferty około-wystawowej są też konkursy. Proponujemy przeróżne ich warianty: na temat wiedzy z zakresu komiksu, danego tematu, który porusza ekspozycja lub takie, które są związane z ogólną wiedzą na temat kultury popularnej. Konkursy przeznaczone mogą być zarówno dla dzieci, młodzieży, a także dla dorosłych – zależnie od zapotrzebowania. Konkursy mają charakter zabawy i kolorowej przygody, a dla zwycięzców nie zabraknie nagród sponsorowanych przez wydawców. Jako ciekawostkę dodam, iż jedną z prowadzących konkursy jest Paulina Christa – wnuczka mistrza komiksu Janusza Christy, twórcy Kajka i Kokosza, założycielka fundacji „Kreska”.

konkurs_dla_dzieci_torun.JPG dwutakt_2016_fotoreportaż_(81).jpg konkurs_dla_dzieci_legnica_1.JPGkonkurs_dla_dzieci_legnica_2.JPG 

Bitwa Komiksowa to super atrakcja dla każdego, nie tylko miłośnika komiksu. Jest to rodzaj konkursu-zabawy polegającej na rysowaniu na czas na zadany temat. Występuje tu zasada eliminacji – walki w parach i przechodzenie zwycięzcy do następnej rundy. Uczestników ocenia publiczność, a prowadzący tworzy atmosferę sportowej rywalizacji w żartobliwym tonie. Dobra zabawa zarówno dla uczestników i widzów!

dwutakt_2016_fotoreportaż_(20).JPG dwutakt_2016_fotoreportaż_(76).jpg

Gry i zabawy z superbohaterami: m.in. strzelanie z łuku z Green Arrowem, nauka pajęczych ruchów ze Spider-Manem, robienie papierowych masek z Wonder Woman i Supergirl, siłowanie się z Batmanem! Zabawę prowadzi najsłynniejsza grupa cosplayowa w kraju, czyli Szczecińska Liga Superbohaterów.

dwutakt_2016_fotoreportaż_(99).jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(100).jpgliga_superbohaterow_dwutakt_2016.jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(31).jpg

Kolorowanie komiksu giganta! Zabawa skierowana dla dzieci, polegająca na wspólnym (np. w grupach) kolorowaniu komiksu lub fragmentów komiksów wydrukowanych na wielkoformatowych planszach. Idealnie, gdy komiks dotyczy historii miasta, regionu (walor dydaktyczny i edukacyjny poprzez zabawę). Taki komiks również można zamówić. Patrz: TUTAJ.

historia_polski_oswiecim_warsztaty_1.jpg historia_polski_oswiecim_warsztaty_2.jpg historia_polski_oswiecim_warsztaty_3.jpg

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, by wystawę okrasić np. konkursem, Bitwą Komiksową, komiksem gigantem lub zaprosić superbohaterów, proszę o tym zasygnalizować podczas rezerwacji danego tytułu ekspozycji. Kontakt

Nic bardziej ekscytującego dla fana komiksu jak zobaczyć pokaz rysowania na żywo! Wśród naszych propozycji również i taka oferta. Wśród mistrzów kreski można wybrać na przykład Edwarda Lutczyna, jednego ze słynniejszych ilustratorów książek dziecięcych w historii. Pamiętanego m.in. z kultowej serii „Poczytaj mi, mamo”; Szczepan Sadurskiego – najszybszego karykaturzystę świata!; Jarosława Jaro Wojtasińskiego – karykaturzystę znanego m.in. z występów na Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt, który postara się każdemu z widzów narysować oryginalną karykaturę!

dwutakt_2015_Jarosław_Jaro_Wojtasinski_rysuje_karykatury.jpg 

Nasi artyści zrobią wszystko, by zgromadzona publiczność bawiła się wyśmienicie w wesołej atmosferze, a także miała okazję do zdobycia autografów oraz pamiątkowych rysunków.

lutczyn_edward_dwutakt_2014.JPG lutczyn_edward_suwalki_2014_1.jpg lutczyn_edward_suwalki_2014_2.jpg

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, by wystawę okrasić rysowaniem na żywo, proszę o tym zasygnalizować podczas rezerwacji danego tytułu ekspozycji. Kontakt

To zdecydowanie wyjątkowa propozycja. Dotyczy ona możliwości zamówienia oryginalnego, bo zrobionego specjalnie na tę okazję, komiksu dotyczącego danego miasta, regionu, czy konkretnego wydarzenia (historycznego lub fikcyjnego). Można zamówić wersję docelową, tzn. wydrukowany, gotowy do dystrybucji produkt – książkę w postaci komiksu lub ewentualnie tylko materiał wyjściowy, tzn. pliki przygotowane do druku – do dowolnego wykorzystania (w folderach, w odcinkach jako komiks gazetowy, album etc.). Proponujemy zarówno wersję pełnometrażową (albumową) jak i formę krótką (folder, ulotka, ilustracja).

Komiks taki może stanowić świetną, tzn. atrakcyjną formę promocji miasta, galerii lub regiomu albo być gadżetem reklamowym, pamiątką turystyczną.

Autorzy, zarówno scenariusza jak i rysunku, to mistrzowie gatunku. Kwestia wyboru podyktowana będzie zapotrzebowaniem stylistycznym i tematycznym. Wśród artystów wymieńmy choć kilka nazwisk: Marek Szyszko, Daniel Baum, Aleksandra Spanowicz, Jacek Michalski, Andrzej Janicki, Jarosław Jaro Wojtasiński, Piotr Śmiechosław Wojciechowski, czy Wojciech Łowicki.

baum_daniel_&_lowicki_wojciech_doktor_esperanto_okladka_polski_2014.jpg  spanowicz_aleksandra_&_lowicki_wojciech_jaszko..._oswiecim_2015.jpg

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani komiksem zrobionym specjalnie dla Waszych potrzeb, proszę o kontakt. Komiks może być zamówiony łącznie z wystawą lub niezależnie. Zapraszamy do współpracy!

Kilka przykładów tego typu realizacji:

baum_daniel_&_lowicki_wojciech_doktor_esperanto_polski_2014_1.jpgbaum_daniel_&_lowicki_wojciech_doktor_esperanto_polski_2014_2.jpgbaum_daniel_&_lowicki_wojciech_doktor_esperanto_polski_2014_3.jpg  Historia słynnej osoby

baum_daniel_cud_nad_rypienica_okladka_rypin_2015.jpgbaum_daniel_cud_nad_rypienica_rypin_2015_2.jpgbaum_daniel_cud_nad_rypienica_rypin_2015_3.jpg  Miejskie historie fikcyjne

baum_daniel_&_lowicki_wojciech_legiony_pilsudskiego...kety_2014.jpg  Historyczne wydarzenia regionu

wojciechowski_smiechoslaw_piotr_opowiesci_grabarza_akt_2016_1.jpgwojciechowski_smiechoslaw_piotr_opowiesci_grabarza_akt_2016_2.jpg   wojtasinski_jaro_jaroslaw_binio_bill_akt_2016_1.jpgwojtasinski_jaro_jaroslaw_binio_bill_akt_2016_2.jpg

   Komiksy nastrojowe                                         Historie w stylu amerykańskim

spanowicz_1.jpg

   Komiksy opowiadające o najdawniejszej historii miasta i regionu

spanowicz_aleksandra_ucieczka_krystyny_2015_1.jpgspanowicz_aleksandra_ucieczka_krystyny_2015_2.jpg   wojciechowski_smiechoslaw_piotr_nicolaus_copernicus_2013.jpg

   Słynne postaci w naszych miastach                                   Żarty rysunkowe z historią w tle

Tutaj obejrzysz przykładowe dedykacje od artystów dla widzów wystaw z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem"!

Dla wystaw monograficznych proponujemy (jako opcję) zaproszenie na wernisaż danego artysty. Natomiast dla tytułów związanych z tematami różnymi lub traktującymi o ogólnej historii komiksu sugerujemy, iż jest możliwość zaproszenia dowolnej gwiazdy polskiego komiksu. Począwszy od wielkich mistrzów klasycznych (Papcio Chmiel, Bogusław Polch, Marek Szyszko, Edward Lutczyn, Tadeusz Raczkiewicz i inni), poprzez geniuszy średniego pokolenia (jak Krzysztof Gawronkiewicz czy Przemysław Trust Truściński), po młodsze pokolenie już odnoszące sukcesy na rynku światowym, np. rysująca dla potentata komiksu superbohaterskiego – Marvela, Kasia Niemczyk.

lutczyn_edward_suwalki_2014_3.jpg fedorowicz_jacek_foto_5.jpg dwutakt_ 2015_Paulina_Christa_z_Jackiem_Fedorowiczem.jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(32).jpg

Gwiazdę można również zaprosić na spotkanie autorskie z publicznością, gdzie będzie można zadawać pytania oraz poprosić o autografy i pamiątkowe rysunki. Będzie to niezapomniane przeżycie nie tylko dla fanów komiksu, ale i dla wszystkich miłośników sztuki.

dwutakt_2016_fotoreportaż_(55).jpg dwutakt_2016_fotoreportaż_(58).jpg dwutakt_2016_fotoreportaż_(88).jpg

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani spotkaniem z gwiazdą, proszę o kontakt. Spotkanie może być zamówione łącznie z wystawą lub niezależnie. Zapraszamy do współpracy!

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria