Lista Łowickiego - informacje ogólne

Kilka lat temu zainicjowany został profesjonalny rynek komiksowej sztuki, a tym samym ceny plansz poszybowały w górę. Zaczęły również wypływać zaginione lata temu komiksy (choćby słynna już sprawa XIV księgi „Tytusa, Romka i A’Tomka” Papcia Chmiela). Wszystko ze względu na ich wysoką wartość, czyli możliwość zarobienia.

pawel-kroll_szarlota_notka_redakcyjna_1988.jpg 

Ogromne ilości zaginięć oryginalnych plansz odnotowano zwłaszcza w czasach PRL-u. Autorzy zostawiając je w wydawnictwie wielokrotnie widzieli je po raz ostatni, choć prawnie powinny do nich wrócić. Znanych jest wiele podobnych przypadków jednak nie wszystkie sprawy są jasne i oczywiste. Z tych powodów powstaje lista, roboczo nazywana w środowisku „listą Łowickiego”, która rejestruje wszelkie zaginione komiksy, czy poszczególne plansze. Stworzenie takiego spisu da z czasem możliwość odnalezienia zaginionych oryginałów. Na liście znajdują się rzeczy zaginione nie tylko w dawnych czasach. Również i współcześnie zdarzają się tego typu historie. Dlatego autorów, ale także kolekcjonerów i fanów komiksu, którzy chcieliby poszerzyć bazę informacji (na życzenie anonimowo) na temat tego typu przypadków prosimy o kontakt: 725 110 010 lub wojciech.lowicki@wp.pl

Robimy to dla dobra polskiego komiksu. Może kiedyś prace te będą mogły powrócić do właścicieli lub wzbogacić muzealne zbiory i stanowić część narodowej kultury.

Dział w budowie

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria