"Smoki, fiaty i rakiety"

rocki_jan_żbik_dziękuję_kapitanie_1968.jpgtria_V_1970.jpgpolch_bogusław_żbik_złoty_mauritius_1970.jpgrosinski_grzegorz_najdluzsza_podroz_relax_1977.jpgpolch_boguslaw_funky_koval_wrogie_przejecie_2011.jpg

SMOKI, FIATY I RAKIETY

czyli zwykłe i niezwykłe pojazdy naszych bohaterów   

Postać z historii obrazkowej wędrująca pieszo przez stronice takiej opowieści to rzadkość. Bohater podróżujący pojazdem, choćby nawet ‘czterokopytnym’ to przypadek zdecydowanie częstszy. Natomiast ten sam bohater wsiadający do pojazdu mechanicznego: czy to wybiera się na zwykłe zakupy czy w podróż kosmiczną, to już przypadek zdecydowanie klasyczny. Obowiązkowo wyposażony w napęd na cztery koła, ewentualnie śmigła, skrzydła czy lotki. Tak, to jest właśnie prawdziwy komiksowy heros!

Nasza wystawa opowiada o takich postaciach, a właściwie o pojazdach towarzyszących im w najrozmaitszych sytuacjach. Postaramy się dojrzeć jak działają i czemu jeszcze (oprócz przemieszczania się) służą. Kto je stworzył, zaprojektował i zbudował. Zapytamy, czy mają więcej zalet, czy może wad?

 polch_bogusław_funky_koval_bez_oddechu_1987_2.jpg

Najciekawsze będzie jednak to, że dzięki nim zawitamy do wielu komiksowych historii, które otworzą przed nami najróżniejsze światy. Poznamy nie tylko przeszłość, lecz także wtargniemy do przyszłości! Wyobraźnia twórców komiksu jest nieograniczona, ich talent kreuje wehikuły czasu, dzięki którym bohaterowie przemieszczają się między epokami, a także mają okazję (a my razem z nimi) zobaczyć jaki czeka nas świat za lat kilka, kilkadziesiąt czy kilkaset! Nie tylko nasz świat, bo oto wspaniałe statki kosmiczne: zarówno wielkie wahadłowce międzyplanetarne jak i malutkie jednoosobowe sondy, wynoszą naszych bohaterów daleko, daleko w otwartą przestrzeń kosmosu. Docierają oni, mknąc przez nieznane galaktyki, na planety przyjazne, posiadające atmosferę i miłych mieszkańców. By zaostrzyć akcję, zdarza się, że wyobraźnia rysownika i scenarzysty pchnie naszych kosmicznych podróżników tam, gdzie zmierzyć się będą musieli z wrogo nastawionymi tubylcami, żyjącymi na pełnych mroku, odrażających planetoidach. Czy wyjdą z tej kabały zwycięsko, bez szwanku i zdołają powrócić na swoją Ziemię? Miejmy nadzieję, że tak…

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji "Zajezdnia Sztuki" w Szczecinie.

Przykładowe plansze cz. 1

Przykładowe plansze cz. 2

Przykładowe plansze cz. 3

Powyższe obrazy prezentujemy w jakości tylko do podglądu. Oryginalna wielkość plansz: 100x70cm.

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria