"Sadurski na Dobry Humor"

sadurski_szczepan_2.jpgsadurski_szczepan_6.jpgsadurski_szczepan_1.jpgsadurski_szczepan_9.jpgsadurski_szczepan_10.jpgsadurski_szczepan_8.jpg
 

Wystawa oraz spotkanie z artystą! *)

Wystawa prezentująca twórczość kultowego rysownika Szczepana Sadurskiego na przestrzeni wielu lat.

Sadurski zadebiutował w prasie humorystyczną planszą komiksową o ufoludku przemierzającym kosmos w poszukiwaniu... pysznego pieczywa. Było to w 1979 roku (miał wtedy 14 lat) w "Świecie Młodych". Tym samym legendarnym teraz czasopiśmie, które publikowało komiksy m.in. o Tytusie oraz Kajku i Kokoszu. I na tej samej ostatniej stronie, co było trzeba przyznać, było osiągnięciem nie lada, szczególnie dla tak młodego, początkującego twórcy komiksów.

Wystawa, to jak wspomnieliśmy, nie tylko ogromna ilość zabawnych rysunków i plansz komiksowych autorstwa Szczepana Sadurskiego. Zobaczymy m.in. pierwszy opublikowany rysunek satyryczny, wydrukowany w 1982 roku w lubelskiej gazecie "Sztandar Ludu" Plansze wystawowe uzupełniają anegdoty z życia artysty, cytaty jego wypowiedzi oraz wiele ciekawostek na temat jego twórczości. Wspomnijmy choćby o rysunku tak sprytnie narysowanym przez młodego Sadurskiego, że w środku stanu wojennego cenzura nic nie zauważyła i ukazał się w "Kurierze Lubelskim", wywołując polityczną aferę zakończoną w gabinecie generała Jaruzelskiego.

Ekspozycja, to także wyjątkowa okazja, aby obok reprodukcji zobaczyć również oryginalne rysunki Sadurskiego. A tych od wielu lat autor na wystawach nie pokazuje (o tym, jaki jest tego powód, można dowiedzieć się z informacji umieszczonych na wystawie). Zobaczymy także okładki "Szpilek" i "Dobrego Humoru", reprodukcje realistycznych szkiców Sadurskiego z okresu nauki w liceum plastycznym i wiele innych materiałów, jakie prawdziwy miłośnik komiksów i rysunków przeoczyć po prostu nie może.

sadurski_szczepan_11.jpg

Miłą niespodzianką dla sympatyków artysty są reprodukcje katalogów jego pierwszych wystaw, w tym ten pisany cyrylicą, katalog wystawy w Moskwie. Wśród rysunków i informacji o twórczości Sadurskiego, znajdziemy informację o wykreowanej przez niego Partii Dobrego Humoru oraz Wesołym Wieżowcu czyli papierowej "siedzibie" tej międzynarodowej organizacji, która podróżuje po całym świecie. 

Dzięki wystawie dowiemy się m.in. dlaczego w stanie wojennym został "niebieskim ptakiem", dla kogo tworzył pisemko satyryczne "Złodziej", który rysunek Sadurskiego skomentowali w 1989 r. Jerzy Urban, prof. Wiktor Zin, Daniel Passent, Kazimierz Koźniewski i Henryk Sawka oraz jak skończyła się sprawa sądowa w Lublinie, której bohaterami były jego rysunki.

O tym wszystkim (i dużo więcej) przeczytać można w tym artykule.

Ekspozycję uzupełniają wyświetlane na monitorze multimedia, czyli krótkie filmy z Sadurskim rysującym przed kamerą.

Przykładowe plansze cz. 1

Przykładowe plansze cz. 2

Szczepan Sadurski na wystawie w Galerii "Chłodna 20" w Suwałkach

"Najszybszy karykaturzysta świata" (pełen artykuł o artyście)

Premiera wystawy „Sadurski na Dobry Humor” miała miejsce w Suwalskim Ośrodku Kultury w 2016 roku.

  sadurski_na_dobry_humor_wystaw_suwałki_1.JPG sadurski_na_dobry_humor_wystaw_suwałki_2.JPG sadurski_na_dobry_humor_wystaw_suwałki_foto.JPG

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

*) Wystawę można zamówić w dwóch wariantach: klasycznie - samą ekspozycję lub łącznie ze spotkaniem z artytą! Szczepan Sadurski zaprezentuje swój kunszt rysownika-satyryka, a rysowanymi na żywo karykaturami rozbawi widzów do łez. To gwarantowane! Artysta może również poprowadzić warsztaty karykatury dla dzieci i dla dorosłych.

sadurski_szczepan_foto_lata_80.jpg

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autora. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria