"Kreski ekstra mocne, czyli rysunki Marka Raczkowskiego"

   raczkowski_marek_1.jpg   raczkowski_marek_4.jpg   raczkowski_marek_2.jpg   raczkowski_marek_5.jpg   raczkowski_marek_3.jpg

Wystawa prac Marka Raczkowskiego, niekonwencjonalnego mistrza satyry, skandalisty, podpory pisma "Przekrój"

Fragment z katalogu:

Nie ma u nas w kraju, a zapewne i na świecie, wielu rysowników satyrycznych, których prace tak mocno oddziałują na widza (czytelnika), że pamięć o nich schodzi do podświadomości zostając tam na długo, czasem na zawsze. Niekiedy rysunki, jak satyra Mahometa w piśmie „Charlie Hebdo”, skutkują krwawym odwetem za ich wydrukowanie. Niektórzy rysownicy, dzięki swojej popularności, skupiają wokół siebie grono naśladowców (a nawet kopistów), co można zauważyć choćby na podstawie twórczości Andrzeja Mleczki. Są też artyści, których nie sposób pominąć i nijak nie można podrobić. Nie sposób ich uznać za rewolucjonistów tudzież prowokatorów, a jednak oglądając ich prace wiemy, że zostanie po tym spotkaniu coś więcej, że dostaniemy coś „na wynos”, coś takiego co mieliśmy na końcu języka, a nie mogliśmy się wysłowić. Takie: trafiony – zatopiony! W ten sposób zaprzyjaźniamy się z artystą i jego sposobem myślenia. Tak odkrywamy Marka Raczkowskiego – bo jest on niewątpliwie tego typu twórcą: nie zbawia świata, nie zmienia jego porządku, ale tłumaczy go i wyjaśnia odpowiadając na pytania, które zadawaliśmy sobie jeszcze wczoraj, jeszcze przed chwilą, nie uzyskując wystarczającej odpowiedzi, aż do tego momentu. [...]

dwutakt_2016_fotoreportaż_(57).jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(58).jpgdwutakt_2016_fotoreportaż_(94).jpgMarek Raczkowski na Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt w Toruniu.

Na naszej wystawie zaprezentujemy prace z różnych lat i dotyczące różnorodnych tematów. Brak tematu przewodniego był chyba najlepszą metodą, by najpełniej zaprezentować Marka Raczkowskiego i jego odpowiedzi na wszelkie interesujące nas, ludzi, pytania. Nie ograniczaliśmy się i zaczerpnęliśmy z archiwum „Przekroju” pełną garścią. Natomiast dla zaspokojenia ludzkiej ciekawości, odnośnie sekretów z życia samego artysty, na planszach odnajdą Państwo również jego wypowiedzi i przemyślenia. Zdradzimy kilka tajemni związanych nie tylko z twórczością, ale jego zwykłym (czasem zaskakująco zwyczajnym, a czasem nietuzinkowym) dniem. Zapraszamy zatem do okrywania i kontemplowania życia według Raczkowskiego. Zapraszamy do niezwykłej …codzienności.

Prace pochodzą z archiwum pisma „Przekrój”

© Marek Raczkowski/Przekrój © Cztery pory roku z satyrą i komiksem

            raczkowski_marek_6.jpgraczkowski_marek_8.jpgraczkowski_marek_7.jpg

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

                                              raczkowski_marek_9.jpg

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria