"Kajko i Kokosz uczą archeologii"

christa_janusz_kajko_i_kokosz__na wczasach_1988.jpgchrista_janusz_kik_archeo_detal_2.jpgchrista_janusz_kik_szkice_3.jpgchrista_janusz_kik_archeo_detal_5.jpgchrista_janusz_kik_szranki_i_konkury_egmont.jpgchrista_janusz_kik_archeo_detal_6.jpg

Po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego połączono archeologię z komiksem!

Wystawa, która łączy dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz tych samych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy z pewnością zaskoczy widzów. Do zabawy w odkrywanie świata Kajka i Kokosza oraz podróż w czasie do krainy Słowian będziemy chcieli zaprosić nie tylko poprzez ekspozycję, ale także zachęcamy do udziału w warsztatach i konkursach prowadzonych przez najznamienitszych polskich współczesnych twórców komiksu, prelekcje znawców i historyków tej sztuki, spotkanie z wnuczką artysty Pauliną Christą, a także rewelacyjne, dydaktyczne pokazy multimedialne przegotowane przez twórców blogu „Na plasterki!!!”*)

              christa_janusz_kik_szkice_1.jpg  christa_janusz_kik_szkice_2.jpg

Chcielibyśmy też, zgodnie z klasyczną doktryną dobrego komiksu, bawiąc-uczyć. Anegdota przewijać ma się tutaj z wiedzą historyczną, najzabawniejsze sceny z komiksów z opisem prawdziwych wydarzeń jakie rozegrały się dawno temu na ziemiach naszego kraju. Znajdziemy zatem na planszach ważne i ciekawe informacje o pradawnych czasach, o życiu Słowian oraz równie ważne, bo bezcenne poczucie humoru i przygodę. Wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. Bez wyjątku! Liczymy na to, że rodzice przyprowadzą swoje pociechy, aby pokazać im komiksy swojej młodości i razem będą uczestniczyli w atrakcjach przez nas przygotowanych wspólnie ucząc się historii. Wystawa przeniesie nas bowiem w świat słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łącząc historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór, architekturę, etc. z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów.

*) Wystawę można zamówić w dwóch wariantach: klasycznie - samą ekspozycję lub łącznie ze spotkaniem i/lub warsztatami i/lub prelekcją i/lub konkursami!

kik_archeo_nowa_plansza_1.jpg  kik_archeo_nowa_plansza_2.jpg  kik_archeo_nowa_plansza_3.jpg  kik_archeo_nowa_plansza_4.jpg

Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.

Pierwsza wersja wystawy miała miejsce w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku oddział Grodzisko Sopot. Współpraca przy tamtej edycji: Paweł Marek Pogodziński, Radosław Gieremek, Krzysztof Janicz, Tomasz Kołodziejczak, Piotr 'Śmiechosław' Wojciechowski oraz Paulina Christa.

kik_archeo_foto.JPG

Przykładowe plansze cz. 1

Przykładowe plansze cz. 2

Pełen tekst autorski i przykładowe ilustracje w wysokiej rozdzielczości (do wykorzystania w katalogu/folderze/plakacie) dostępne po zarezerwowaniu wystawy.

christa_janusz_kik_zamach_na_milusia_egmont_2009.jpg 

Rys. Janusz Christa. Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.

© CHRISTA/FUNDACJA KRESKA

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria