Historia Polski od pradziejów do czasów współczesnych.
Wystawa ta, skierowana przede wszystkim do młodzieży, ma czegoś nauczyć (fakty, daty), ale również w możliwie atrakcyjny sposób tę historię pokazać. Ma za zadanie nie nudzić - jak zwykłe podręczniki historii mają w zwyczaju czynić, a namawiać do dalszej przygody z nauką. Niechby każdy zapamiętał jedną datę, jedno nazwisko skojarzył z jakimś wydarzeniem - to już coś! Łatwiej uczyć się w oparciu o ilustracje. A jeszcze łatwiej gdy treść opowiadana jest anegdotycznie.
Dowiemy się tutaj o naszych mitach i legendach, na których wyrosła słowiańska kultura, jak obrastała w wierzenia spisane później w klechdach. Jak chrześcijaństwo zmieniało społeczną mentalność, a jednocześnie przybliżało Polskę do europejskich państw. Opowiemy o bitwie pod Grunwaldem, o odkryciach i wynalazkach, o kulturze, obyczajach różnych epok, o bitwach II wojny światowej, o naszej najnowszej historii – o „Solidarności” i odzyskaniu niepodległości oraz o problemach i radościach z tym związanych.
Ekspozycja skierowana do całych pokoleń, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży uczącej się. Oglądanie ekspozycji można potraktować jak kolorową lekcje historii. Zapraszamy zatem na nią również klasy i zorganizowane grupy. Nie zapominajmy także o - po prostu – miłośnikach komiksu, gdyż na wystawie przykłady najlepszych osiągnięć w polskim komiksie od jego zarania do dzieł powstałych współcześnie.
Przy okazji wystawy proponuję (ewentualnie) ciekawe dodatki.
Premiera wystawy miała miejsce w Muzeum w Kętach, a w Muzeum w oświęcimskim Zamku można było pokolorować gigantyczny komiks o historii miasta.
Przykładowy artykuł na temat wystawy
Materiały pochodzą z kolekcji prywatnych bądź są własnością autorów. Wszelkie prawa zastrzeżone.