Poezja w komiksie

Z okazji 20. Majowego BUUMu Poetyckiego w toruńskiej Od Nowie zaprezentowana zostanie premierowa wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” Wojciecha Łowickiego pt. "Słowo i obraz, czyli poezja w komiksie".

Czy poezja i komiks mogą zaistnieć w jednym dziele? Na to pytanie – twierdząco - odpowie nasza wystawa. Komiks bowiem stanowi tak obszerne medium, iż w jego ramach mieszczą się najprzeróżniejsze gatunki. Określa się go mianem opowieści graficznej, co oznacza wzajemnie się wspierające słowo i obraz. Czy będzie to dramat, epika, poezja czy inny rodzaj narracji słownej, nie ma tu specjalnego znaczenia. Przede wszystkim chodzi o rodzaj ekspresji jaki artysta chce umieścić w swym utworze. Zdarzają się więc komiksy pisane wierszem, z rymującymi bohaterami oraz takie, gdzie dla podkreślenia nastroju artysta używa wyszukanych, czasem bardzo lirycznych słów. Zapraszamy na wystawę, gdzie komiks miesza się z poezją, wykorzystuje ją do stworzenia nowej jakości artystycznej lub po prostu używa w celu rozbawienia albo zaskoczenia czytelnika.

tria_X_1975_2.jpg

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", Toruń, ul. Gagarina 37a. Wernisaż 13 maja o godz. 20:00, na którym specjalnymi gośćmi będą przedstawiciele Asocjacji Komiksu w Toruniu. Ekspozycja będzie czynna do końca maja.

08.05.2019

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria