Wystawa „Kajko i Kokosz uczą archeologii” po raz pierwszy w historii muzealnictwa polskiego łączy archeologię z komiksem. Porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na kadrach komiksów Janusza Christy.
Zapraszamy do Muzeum w Raciborzu. Wystawa będzie prezentowana w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1 od 10 lipca do 30 września 2020 r.
Janusz Christa, mistrz polskiego komiksu, przez lata zapraszał nas do świata słowiańskich wojów i starożytnych czasów na polskich ziemiach, wspaniale łączył historię naszej ojczyzny, wierzenia jej ludów, zwyczaje, ubiór czy architekturę z przygodami towarzyszącymi postaciom z komiksów. Jako mieszkaniec Sopotu Christa nie zapominał o Wybrzeżu. Wiele odniesień znajdziemy i na ten temat.
Od niedawna też klasyczny album Christy o przygodach Kajka i Kokosza pt. „Szkoła latania” stał się lekturą szkolną. Zapraszamy więc i całe klasy, by mogły poznać owych bohaterów!
Przenieśmy się zatem w czasie w dość odległą przeszłość, kiedy to słowiańską krainę pokrywała nieprzenikniona puszcza pełna dzikiego zwierza, a na jej obrzeżach żyli mieszkańcy grodu Mirmiłowo, rządzonego przez kasztelana Mirmiła, a strzeżonego przez dwóch dzielnych wojów, Kajka i Kokosza…
Autorem wystawy jest Wojciech Łowicki, kurator, marszand i popularyzator komiksu polskiego. Ekspozycja z cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (pierwsza odsłona od wybuchu pandemii koronawirusa!).
rys. Janusz Christa
© CHRISTA/FUNDACJA KRESKA
24.06.2020