Historia Polski x4

Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” Wojciecha Łowickiego pt. "Historia Polski według komiksu" w Częstochowie, Toruniu i Mińsku Mazowieckim.

Zapraszamy na wystawę, którą od 3 kwietnia do 26 maja można oglądać w Muzeum Częstochowskim, Pawilon Wystawowy w Parku Staszica.

Wystawa „Historia Polski według komiksu” to komiksowy wehikuł czasu. – Rozsiedliście się wygodnie? Trzy, dwa, jeden... startujemy! I jak się leci? Dobrze? No to na dobry początek: wiecie, że Władysław Łokietek miał tylko 150 cm wzrostu? A znacie tę historię o królu Henryku Walezym, który w Polsce po raz pierwszy zobaczył ubikacje i zachwycony rozkazał umieścić je w Luwrze? A to, że pierwsza syrenka posiadała... męski tułów? Nie? No to się dowiecie. [...] Sopocka wystawa to nie tylko anegdoty i ciekawostki. Świadomie przeplatają się tu tematy traktowane z przymrużeniem oka z doświadczeniami trudnymi, bolesnymi, ale także chwalebnymi i skomplikowanymi. Wehikuł czasu zatrzymuje się więc w okopach II wojny światowej, w niemieckich obozach koncentracyjnych, na gruzach zniszczonej podczas powstania warszawskiego stolicy, w Watykanie, podczas wyboru Karola Wojtyły na papieża, przed bramą gdańskiej stoczni. Ostatni przystanek to pola pod Smoleńskiem w 2010 r. Całość wieńczy komiks opowiadający o katastrofie prezydenckiego samolotu. – To do dnia dzisiejszego najważniejsze wydarzenie XXI w., wzbudzające wśród Polaków wiele emocji. Jest nadal bardzo świeże i żywe we wspomnieniach. Wydawało się to więc idealnie pasującym punktem zamykającym naszą, niełatwą przecież, historię.

(fragmenty recenzji wystawy - artykuł Jana Hlebowicza pt. "Historia, kreski i dymki", Gość Niedzielny 33/2017)

W Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu podczas konferencji "Komiks? Obecny!", która odbyła się 27 marca, można było oglądać wybrane fragmenty tej wystawy.

historia_polski_wedlug_komiksu_torun_bibl_pedag_2019.jpg 

Natomiast w ramach festiwalu ToPopkultura 2019 odbył się specjalny pokaz ekspozycji "Historia Polski według komiksu" w toruńskim Dworze Artusa z udziałem rekonstruktorów historycznych. Na wernisażu, 8 marca, gości oprowadzał kurator Wojciech Łowicki.

historia_polski_wedlug_komiksu_torun_dwor_artusa_2019.jpg 

Podczas kolejnej edycji wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mińsku Mazowieckim zorganizowano spotkanie autorskie z mistrzem komiksu Krzysztofem Gawronkiewiczem (30 kwietnia). Organizatorem mińskiej edycji jest Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego. Ekspozycja będzie czynna do 5 czerwca.

Ekspozycja uświetnia obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecie komiksu polskiego.

07.05.2019

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria