Historia Polski i historia uzbrojenia (w komiksie i satyrze)

Wystawa z cyklu „Cztery pory roku z satyrą i komiksem” Wojciecha Łowickiego w Miejsko - Powiatowej Bibliotece Publicznej w Rypinie.

Zapraszamy na wystawę "Historia Polski według komiksu", którą od 7 listopada do końca roku będzie można oglądać w Rypinie, ul. Warszawska 20.

Dla fanów komiksu i satyry przygotowano nie lada atrakcję. 13 listopada o godz. 13:00 Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rypinie zaprasza na rysowaną prelekcję karykaturzysty Jarosława Jaro Wojtasińskiego "Historia uzbrojenia w komiksie i satyrze".

Wystawa „Historia Polski według komiksu” to komiksowy wehikuł czasu. – Rozsiedliście się wygodnie? Trzy, dwa, jeden... startujemy! I jak się leci? Dobrze? No to na dobry początek: wiecie, że Władysław Łokietek miał tylko 150 cm wzrostu? A znacie tę historię o królu Henryku Walezym, który w Polsce po raz pierwszy zobaczył ubikacje i zachwycony rozkazał umieścić je w Luwrze? A to, że pierwsza syrenka posiadała... męski tułów? Nie? No to się dowiecie. [...] Sopocka wystawa to nie tylko anegdoty i ciekawostki. Świadomie przeplatają się tu tematy traktowane z przymrużeniem oka z doświadczeniami trudnymi, bolesnymi, ale także chwalebnymi i skomplikowanymi. Wehikuł czasu zatrzymuje się więc w okopach II wojny światowej, w niemieckich obozach koncentracyjnych, na gruzach zniszczonej podczas powstania warszawskiego stolicy, w Watykanie, podczas wyboru Karola Wojtyły na papieża, przed bramą gdańskiej stoczni. Ostatni przystanek to pola pod Smoleńskiem w 2010 r. Całość wieńczy komiks opowiadający o katastrofie prezydenckiego samolotu. – To do dnia dzisiejszego najważniejsze wydarzenie XXI w., wzbudzające wśród Polaków wiele emocji. Jest nadal bardzo świeże i żywe we wspomnieniach. Wydawało się to więc idealnie pasującym punktem zamykającym naszą, niełatwą przecież, historię.

(fragmenty recenzji wystawy - artykuł Jana Hlebowicza pt. "Historia, kreski i dymki", Gość Niedzielny 33/2017)

wojtasinski_jaro_jaroslaw.jpg 

Ekspozycja uświetnia obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

04.11.2018

 KONTAKT

Wojciech Łowicki

wojciech.lowicki@wp.pl

tel.: 725 110 010

Galeria